Notebook az egyetemre
Általános jelenség, hogy az egyetemre készülő fiatalok és szüleik együtt keresnek egy új notebookot, mert az kell az egyetemre. Tévhit, hogy feltétlenül laptopra lenne szüksége egy főiskolásnak vagy egyetemistának. A számítógépüket ők is hasonlóan használják, mint bárki más.
Nincs olyan, hogy valaki “tanul” vagy “dolgozik” a számítógépén. Mint ahogy az sem mérvadó megfogalmazás, hogy valaki “szórakozik”. Hasonlóan a számítógépet munkára használó ismerőseinkhez az egyetemisták igényei is eltérnek egymástól.
A billentyűzethez ragasztott monitor 2 kilogrammos kiszerelésben (laptop) nem igazodik ergonomikusan ahhoz, amit nap-mint-nap tapasztalnak majd: Rohanás egyik előadásról a másikra, sokszor a jegyzetekkel és a számítógéppel a kézben, táska nélkül. Órákon jegyzetelés, ábrák rajzolása és rengeteg keresés, olvasás, olvasás és olvasás.
Persze a tananyag – az olvasnivaló – jelentős része nincs meg könyvben, csak online cikkekben és egymásnak e-mailben továbküldött dokumentumokban. Pár hónap után a Google a legjobb barátja az egyetemistáknak, lehet, hogy még az időt is a népszerű keresőben nézik meg.
Tehát egy egyetemista vagy főiskolás több időt tölt a számítógépével, mint bármilyen más eszközökkel együttvéve. Szerintünk muszáj kényelmesnek és célravezetőnek lennie ennek az eszköznek, emiatt a rengeteg idő miatt.
Ergonómia és egészség
Én most ezt a cikket laptopon írom. Előttem a laptopom 50 centire, a kezem előrnyújtva, a vállam beesve, a hátam fáj, a nyakam elgémberedik, a szemem kezd cseppfolyóssá válni, mert túl közelről nézem a képernyőt. Még a felénél sem járok a cikknek. Szeretnék átülni egy hatalmas TV elé és egy vezetéknélküli billentyűzeten gépelni a fotelben ülve.
Vezetéknélküli billentyűzettel és egérrel a tablet is nagyszerűen használható munkára. is.
Már az is nagy segítség lenne, ha egy különálló billentyűzete lenne a laptopnak és kicsit messzebb húzhatnám a képernyőtől.
Ismerősen hangzik? Ilyet ma egyre többet látni a reklámokban. Egy vezetéknélküli billentyűzettel kiegészített tablet, egy jó állvánnyal pontosan erre képes. Asztalhoz ülve kényelmes gépelni, amikor nem kell írni pedig egy hagyományos könyv tartásának szabadságát adja a tablet.
Az én következő “munka” számítógépem egy erősebb tablet lesz.
Miért írtam ezt le? Mert ha belegondoltunk volna abba, hogy mit fogunk dolgozni, hogyan fogunk szórakozni, akkor legtöbben rájövünk: semmi szükségünk notebookra. Csupán megszokás, hogy mégis újra és újra notebookot veszünk.
Jó tanácsok tablet vásárláshoz
A legolcsóbb kínai tablet és a számítógépet is kiváltani képes tablet nem ugyanaz. Nem az árral, hanem a tudással van a baj. Az olcsó készülékek sokszor a hasonlóan magas számok (MHz, gigabájt, FullHD és semmitmondó társaik) ellenére sem használhatóak kényelmesen. A minőség és megbízhatóság a tabletek terén talán még fontosabb, mint a nagyobb készülékeknél, hiszen van, hogy egész nap a kezünkben fogjuk a kiszemelt példányt.
Egy telefonhoz hasonlóan már egy-két óra alatt kiderül, ha bosszantó a működése. Ha elromlik, nem várhatunk napokig, míg megjavul. Sokan órákat sem bírnának ki a számítógépük (internet, facebook és google kereső) nélkül, nemhogy napokat!
Figyeljünk az anyaghasználatra, a külsőre, a fény- és hangerőre. Ki szeretne egy vékony, kopógós műanyag, csúnya, sötét és halk tabletet? Az esztétikum mellett egészségtelen és kontraproduktív is.
Csatlakozók
Az utolsó szempont, amire nagyon figyelnünk kell és egyben az egyetlen hátránya a tableteknek a notebokokkal szemben a csatlakozóké. Egy tableten kevés csatlakozó van. Viszont ma már egyébként is igyekszünk mindent vezeték nélkül használni. A hétköznap használt kiegészítőkből, mint billentyűzet és egér rengeteg vezetéknélküli található a boltokban. Megbízhatóak és már nem is drágák. Bluetooth verziót keressünk, az minden eszközünkkel együtt fog működni, mivel univerzális szabvány.
A legnagyobb bajban talán a monitorok / képernyők csatlakoztatásával leszünk, de ma már persze ez is megoldott. Ahogyan a TV-k esetében, itt is létezik vezetéknélküli technológia (Wi-Di) és persze a kábel átalakítók széles tárháza, amelyek segítsévél például a jól megszokott HDMI csatlakozónkat használhatjuk a tablet és a monitorunk között.
Mi történik, ha leesik a notebook vagy a tablet?
Azon gondolkodott már, hogy mi történik, ha leejti akár a tabletjét, akár a laptopját? Ugyanis mindkettő elég könnyű és kicsi ahhoz, hogy sérülékeny legyen. Az elv ugyanaz: hurcoljuk magunkkal, akár egész nap. Így ki van téve rengeteg baleseti lehetőségnek. A laptopok a nagyobb súlyuk miatt még nagyobb veszélyben vannak, mint egy tablet.
Egy minőségi tablet jobban bír egy sima leejtést, mint egy átlagos notebook. Mivel a tablet könyebb, általában ütésálló kijelzővel szerelik és egy darabból áll. Tapasztalatból tudjuk, hogy a kinyitott laptop az egyik legsérülékenyebb eszköz a háztartásban. Ha történik bármilyen apró baleset egy kinyitott notebookkal, az fix, hogy magas szerviz költségre számíthatunk… már ha megéri egyáltalán a szervizzel időt tölteni és nem újat kell vennünk rögtön.
Nem kell ezt a magas költséget azonban kifizetnie, ha időben vásárol akár a laptopja, akár a tablet mellé Baleseti garanciát. Ilyet a gyártók nem adnak a készülékhez, hiszen ők általában csak a műszaki hibák ellen védik a készüléket. És mi lesz az akaratlan, apró balesetben tönkrement készülékekkel?
A gyártók szerint kukába tehetjük őket vagy fizethetjük a magas javítási költséget. Azonban a Baleseti garancia megvéd azoktól az előre nem látható költségektől, amelyekre a hagyományos garancia nem vonatkozik.